Сантасе, позната още като шестдесет и шест, е една от най-популярните и традиционни игри с карти в България. Произхожда от Германия през 17-ти век и е единствената игра от т.нар. „съседски игри“, при която играчите имат право да преглеждат своите взятки след прибирането им.
Играта се играе с 24 карти, като от тесте с 32 карти се премахват 7-ците и 8-ците. Стойностите на използваните карти са както следва: 9 = 0 точки, J = 2, Q = 3, K = 4, 10 = 10, A = 11. Допълнително точки се печелят чрез анонси — комбинация от дама (Q) и поп (K) от една боя: 20 точки за нормален цвят и 40 за козов.
Целта на играта е да се достигнат 66 точки по време на едно раздаване, което носи победа в рунда. Победител в цялата игра е този, който събере нужния брой победи от раздавания.
Играчът, който вземе последната ръка (последните две карти), също се счита за победител в това раздаване.
Шнапсен е разновидност на Сантасе, която се играе с 20 карти (без деветките), като се раздават по 5 карти. Валето има специална функция за подмяна, която може да се използва още в първия ход. Шнапсенът е изключително популярен в Австрия и Унгария, където се използват и специални тестета.
Първият раздаващ разбърква тестето, опонентът му цепи, след което се раздават по три карти два пъти на всеки играч. След това се обръща карта, която определя козовия цвят, а останалите карти образуват талона. Всеки играч допълва картите си до 6 след всяка взятка. Победителят от раздаването става раздаващ в следващото.
Анонси от 20 и 40 точки се обявяват след първата ръка, ако играчът държи K и Q от една и съща боя.
Играчът, който първи достигне или надмине 66 точки, печели играта независимо от точките на опонента. Ако той вземе и последната взятка, също печели автоматично.
След като картите в талона свършат, започва крайната фаза на играта, в която е задължително качването и отговарянето по боя. При равенство без обявени анонси се играе за последна взятка, която носи още 10 точки.
Равен резултат с по 65 точки и без обявени анонси води до невалидна игра без победител.
Играч може да затвори талона, ако смята, че ще събере 66 точки само с картите в ръка. Това активира стриктните правила за задължително качване и отговаряне по боя. Затварянето не е позволено при първия ход или ако в талона има само две карти. При затваряне без успех, противникът получава 3 точки.
Деветката от козовия цвят може да бъде използвана за подмяна на обърнатата козова карта. Това се прави само ако играчът е на ход, вече е спечелил поне една ръка и върху обърнатата карта има повече от една карта.
Затварянето означава, че играчът вярва, че ще събере 66 точки без да тегли още карти от талона. За да затвори, трябва да е на ход и да обърне козовата карта. След това важат стриктните правила. Ако не успее да събере точките, противникът му получава 3 точки. Ако успее, и противникът няма поне 33 точки — печели 3 точки.
Победа в едно раздаване носи 1 точка. Ако опонентът има по-малко от 33 точки — победителят получава 2 точки. Ако не е спечелил нито една взятка, играта се счита за “капо” и носи 3 точки на победителя.
При успешно затваряне без отговор от противника — също се печелят 3 точки. Победител в серията е играчът, който първи събере 11 точки от няколко раздавания.